Poučevanje na daljavo UM

Krizne razmere zaradi nastale epidemije od vseh zahtevajo, da ravnamo odgovorno v smeri preprečevanja nevarnosti širjenja nalezljive bolezni, povzročene z novim koronavirusom. Tudi na Univerzi v Mariboru so se morali učinkovito in predvsem hitro prilagoditi trenutni situaciji, kar je med drugim pomenilo tudi pristop k izvedbi pedagoškega procesa na daljavo.
 
Po enem tednu poučevanja na daljavo ugotavljajo, da je bil prehod opravljen uspešno.
Uspešnost sistema je po eni strani rezultat predhodno dobro pripravljene infrastrukture, po drugi strani pa odličnega dela posameznikov in služb, ki so bile vključene v proces vzpostavitve. Pomemben del pri uspešnem zagonu so prispevali tudi IKT koordinatorji na fakultetah ter seveda profesorji in študenti z uporabo predvidenih rešitev.
 
Ob tem je rektor prof. dr. Zdravko Kačič dejal, da ocenjuje izvajanje poteka kot zelo uspešno, prav tako pa tudi, da se študentke in študenti udeležujejo predavanj na daljavo v precej večjem številu, kot je sam pričakoval.
 
Vzpostavitev in delovanje sistema za poučevanje na daljavo lahko grobo delimo na tehnični del, ki ga je večinoma prevzel Računalniški center Univerze v Mariboru (RCUM) in na vsebinski del, ki ga je prevzel Oddelek za izobraževanje in študij UM, ob močni podpori posameznikov iz Oddelka za pravne, kadrovske in splošne zadeve UM ter Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM (FERI). 
Na Univerzi v Mariboru so kot edino okolje za izvajanje videokonferenc za potrebe poučevanja na daljavo predvideli program Microsoft Teams. Zaposleni kot tudi študenti so prejeli natančna navodila za lažjo uporabo, prav tako jim je omogočena pomoč v živo preko spleta, navedeni so tudi kontakti oseb, ki jim v tem obdobju lahko pomagajo.
Učna platforma oz. učno e-okolje Moodle, ki ga na UM uporabljajo že več kot 15 let, ostaja primarno učno e-okolje, kamor profesorji nalagajo gradiva, kjer študenti oddajajo naloge, kjer se lahko izvajajo kvizi, vodi prisotnost, ipd.

DELITE