Vse manj zanimanja za gostinski poklic?

Sektor gostinstva in turizma je v času epidemije utrpel veliko škode na več področjih. Poleg praktično enoletnega zaprtja te branže, se niža tudi interes v izobraževalne programe, tako v srednjih kot višjih šolah. Problemi z pomanjkanjem kadra pa se še poglabljajo, saj se praviloma še vedno uvažajo nekvalificirani delavci iz tujine, med tem ko domač izobražen kader odhaja v tujino.

Epidemija novega koronavirusa ni ohromila le delovanje gostinskega in turističnega sektorja, ampak je močno vplivala tudi na interes mladih v programe izobraževanja na tem področju. V letošnjem letu v primerjavi z lanskim tako beležijo, kar 30 odstotni upad vpisa.

Manjši vpis pa posledično pomeni tudi manj dela za učitelje in profesorje. PO besedah ravnatelja Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor Dušana Erjavca imajo na šoli na tem področju velike probleme, saj v nobenem aktivu ni dovolj ur, zato so nujna prerazporejanja po ostalih šolah. V prihodnjem letu ni pričakovati drastičnega povečanja interesa, zato bodo verjetno prisiljeni tudi v odpuščanja.

Glede na trenutno krizo situacijo bi veliko težav rešili z uvedbo štipendij za deficitarne poklice tudi na področju gostinstva in turizma. Štipendija te vrste bi z dobrimi 102 evri prepričala marsikaterega dijaka za vpis v tovrstne programe.

Gostinstvo in turizem v Sloveniji sta v Sloveniji praviloma branži, kjer se, kljub številnim uspešnim blagovnim znamkam, za njimi skriva nekvalificiran kader iz tujine, brez potrebnih referenc. Med tem ko domač visoko kvalificiran kader, predvsem zaradi boljšega plačila odhaja v tujino.

Sanacija obubožanega sektorja bo dolgotrajna in zahtevna, a brez konkretnih rešitev in finančne pomoči se tej branži zagotovo ne piše prav nič obetavnega.

DELITE