Največ revščine je med upokojenkami

Ob mednarodnem prazniku žensk v ospredje znova stopajo problemi ekonomske, politične in socialne enakopravnosti žensk. Da je na tem področju storjenega premalo je opozorila tudi epidemija, ki je mnoge ženske odrinila še bolj na rob in razgalila številne anomalije, s katerimi se v zasebnem in poslovnem življenju še vedno srečuje prenekatera ženska.

Čeprav sem ob mednarodnem prazniku žensk leto za leto veliko govori o enakopravnosti spolov in o izboljšanju položaja žensk, se stvari le počasi premikajo. Še vedno se dogaja, da so za isto delo ženske plačane manj kot moški in še vedno je zastopanost žensk na nekaterih področjih slabša, kot bi lahko bila.

Epidemija je razkrila razsežnost neenakosti. Čeprav so ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa prizadeli celotno družbo, pa so na nekaterih področjih ženske nosile težje breme. To so pokazali tudi rezultati raziskave, ki so jo na to temo pripravili v Inštitutu 8.marec.

Tudi sicer velja, da so najrevnejša skupina ljudi v Sloveniji samske upokojenke, ki najpogosteje potrebujejo pomoč humanitarnih organizacij.

A vse ni tako črno. Prav v teh tednih smo priča nekaterim spremembam, ki bi lahko narekovale spremenjen odnos do žensk. Na lestvici Svetovnega gospodarskega foruma, ki meri globalni indeks enakosti spolov, se Slovenija sicer uvršča na visoko osmo mesto med 144 državami. Ta indeks meri neenakosti med spoloma na štirih področjih: zdravje, izobraževanje, udeležba in priložnosti v gospodarstvu ter krepitev politične moči.

DELITE