Zahodni stolp je dobil novo kritino

Zahodni stolp Ptujskega gradu je končno dočakal sanacijo strehe. S tem se je vsaj nekoliko ustavilo propadanje objekta, ki pa tako kot celoten grad potrebuje celovito prenovo. Nekaj upanja, da bodo v letošnjem letu sanirani najbolj problematični deli grajskega kompleksa, prinaša evropski Sklad za okrevanje.

Do sanacijskih del na zahodnem delu grajskega kompleksa je prišlo v zadnjem hipu. Ker je stolp leto za letom propadal, je postajal vse bolj nevaren. Gre tudi za enega najbolj ogroženih objektov v srednjeveškem kompleksu.

Investicija v višini 54.000 evrov, ki jo je financiralo Ministrstvo za kulturo, je le prvi korak k celoviti sanaciji stolpa. Da bi Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož v njem lahko ponudil svoje vsebine, je potrebno storiti še marsikaj.

Stolp trenutno tako ni v uporabi, vse do nedavnega so v njem delovali radioamaterji, ki pa so se morali iz varnostnih razlogov izseliti. S celovito prenovo bi stolp dobil nov namen. Čeprav so na Ptuju zadovoljni, da razpolagajo s takšnim zgodovinskim biserom, pa so stroški vzdrževanja gradu ogromni.

Celovita prenova gradu je opredeljena v konzervatorskem načrtu, ki so ga na Ptuju čakali več let. Prenova gradu bo potekala v več fazah, že letos naj bi se lotili nekaterih najbolj ogroženih objektov. Sredstva za prenovo Ptujskega gradu bi se sicer lahko črpala iz takoimenovanega kulturnega evra ter Evropskega sklada za okrevanje in odpornost.

DELITE