Strah pred diagnozo naj ne bo ovira

Čeprav živimo v času epidemije koronavirusa, nas še naprej ogrožajo tudi številne druge bolezni, ki so z nami dlje časa, pa vsaj zaenkrat še nismo našli učinkovitega načina za njihovo zdravljenje in preprečevanje. Med temi boleznimi je tudi rak, ki za marsikoga pomeni najbolj strašljivo diagnozo, a če ga odkrijemo pravočasno je najhujše posledice še mogoče preprečiti.

V času epidemije, ko se zdi, da se večinoma ukvarjamo le s koronavirusom, ne smemo pozabiti na druge bolezni. Tudi temu bo namenjen letošnji svetovni dan boja proti raku, ki ga bomo obeležili v petek. In čeprav je epidemija zdravstvo pretresla do temeljev, so najnujnejši preventivni programi delovali tudi v tem času.
Toda preventivni programi so le del boja proti raku. Veliko odgovornost za svoje zdravje namreč nosimo sami.

Spoznanje, da se z našim telesom dogaja nekaj nenavadnega, nas pogosto pretrese. Prvi reakciji sta pogosto strah in zanikanje problema, kar pa pri zdravljenju raka nikakor ne koristi. Rak je morda še bolj kot številne druge bolezni povezan z našim življenjskim slogom. Z zmanjševanjem škodljivih razvad lahko tveganje za razvoj raka občutno znižamo. Diagnosticiran rak pa še ne pomeni najhujšega. Če ga odkrijemo pravočasno, so možnosti dobrega izida bolezni še vedno visoke.

O dejavnikih tveganja raka, njegovem preprečevanju in pomenu zgodnjega odkrivanja raka, osveščajo tudi v Društvu za boj proti raku Štajerske. Letos tako načrtujejo pripravo treh filmov, s katerimi se bodo dotaknili različnih tem, povezanih z rakom.
Po podatkih slovenskega registra raka sicer letno za rakom na novo zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

DELITE