Socialna slika v državi se slabša

Kot posledica zdravstvene in gospodarske krize pa se vse bolj kaže tudi socialna stiska ljudi. Če je v letu 2019 bila stopnja tveganja revščine v Sloveniji 12-odstotna in je pod pragom revščine živelo skoraj 250.000 posameznikov, bo v letu 2020 številka večja.

Svetovna banka ocenjuje, da lahko epidemija v skrajno revščino pahne sto milijonov ljudi, kar je veliko več kot se je predvidevalo na začetku. Izvzeta ni niti Slovenija, kjer se število revnih naglo povečuje.

Podatki o stopnjah tveganja revščine glede na spol in starost kažejo, da so bile v letu 2019 najbolj izpostavljene nevarnosti, da zaidejo v revščino, ženske, predvsem tiste, ki so bile starejše od 65 let. Glede na tip gospodinjstva so bila v najslabšem položaju enočlanska teh je, kar 38,0 % oseb pod pragom revščine, še posebno ženske, ki jih je 41,1 odstotka. Med gospodinjstvi z vzdrževanimi otroki pa so bile v najslabšem položaju osebe v enostarševskih gospodinjstvih z vsaj enim vzdrževanim otrokom teh je 26,1 odstotek. V najslabšem položaju so bili delovno neaktivni – kar 21,3 odstotka jih živi pod pragom revščine, med temi predvsem brezposelni, ki jih je skoraj 44-odstotkov.

Med ekonomsko ogroženimi se pojavljajo tudi nekatere skupine prebivalcev, ki so se do koronakrize preživljale s svojim delom, ukrepi za zaščito zdravja ljudi pa jih postavljajo v situacijo, ko ne smejo delati in zato počasi ‘lezejo’ pod prag revščine.

Velike stiske se ob koronakrizi pojavljajo predvsem pri ljudeh s pogodbami za določen čas, tujci in samozaposlenimi. Med slednjimi je že pred krizo tretjina živela pod pragom revščine. Glede na podatke statističnega urada pa si je leta 2017 kar petina samozaposlenih želela redne zaposlitve.

In kaj temu poreče država? S protikoronskimi paketi so zagotovili kratkoročno reševanje najšibkejših. Resurse imajo omejene, sistemske rešitve pa pod pritiskom zdravstvene in gospodarske krize za zdaj ne zmorejo zagotoviti. Tako se večina obrača na številne nevladne organizacije, ki pa velikokrat vsem enostavno ne zmorejo pomagati.

DELITE