Čakalne vrste se podaljšujejo

Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku.

Problem čakalnih vrst ni od danes, pač pa se je to začelo že pred 10 leti ali več, epidemija covida-19 pa je težavo na nekaterih področjih še zaostrila. NIJZ je osebe s seznama čakajočih bolnikov seznanil z možnostjo izvedbe zdravstvene storitve pri drugem izvajalcu v določenem terminu. Družinski zdravniki pa opozarjajo, da dodatni programi ne rešujejo obremenjenosti primarnega zdravstva.

Z razpisom bo do zdravstvene storitve lahko hitreje prišlo več kot 20.000 bolnikov, ki na obravnavo čakajo nedopustno dolgo. A tudi akcijski načrti niso relevantni, saj ne upoštevajo vseh bolnikov.

Za razpis so namenili 65 milijonov evrov, večino iz sredstev dopolnilnih zdravstvenih zavarovalnic, ki lani zaradi manjšega obsega izvajanja zdravstvenih storitev niso v celoti porabile zbranega denarja v okviru premij dopolnilnega zavarovanja. Za tiste, ki niso dopolnilno zdravstveno zavarovani, bo storitve kril proračun. A v primeru novega covid vala, ga ne bodo zmogli uresničiti.

Tudi na Ptuju se soočajo z velikimi težavami pri čakalnih vrstah. Kirurgija se je v času epidemije znašla v največjem primežu, saj so operirali le nujne in onkološke bolnike.

Sicer nihče prav ne ve, kako dolge so dejanske čakalne dobe. Nacionalni inštitut za javno zdravje je z zbiranjem prenehal z zbiranjem podatkov februarja lani. Po takratnih podatkih pa je pri stopnji nujnosti »Zelo hitro« na prve preglede nad dopustno dolgo čaka 62% vseh čakajočih, na terapevtsko-diagnostične postopke pa več kot 14 dni čaka 50% vseh čakajočih pri tej stopnji nujnosti. V mesecu januarju 2021 je bilo glede na podatke sistema eNaročanje za izbrani nabor vrst zdravstvenih storitev, ki so predmet spremljanja čakalnih dob, v čakalne sezname na novo vpisanih 75.662 kar je 23 % več kot pretekli mesec.

DELITE