Slovenci še vedno najraje na Hrvaško

Svet se je v prvih mesecih leta 2020 dobesedno ustavil, tudi turizem je iz rekordnih vrednosti v letu 2019 padel na najnižjo točko. Za turistične delavce zadnji 2 leti še kako velja pregovor “Kar te ne ubije, te naredi močnejšega”. Nemalokrat so v zadnjem času dejali, da sedaj pa res ni več stvari, ki bi jih lahko presenetila in vrgla iz tira. Kot nagrada za vse, ki kakorkoli delujejo pod dejavnostjo turizma povpraševanje po letošnjih poletnih počitnicah.

Med ukrepi za pomoč in izboljšanje potrošnje v turizmu, sedaj že prejšnje vlade so vsi Slovenci prejeli najprej turistične bone nato še bone21. S koncem meseca se izteka tudi veljavnost turističnih bonov. Je pa res, da so turistični boni naredili veliko za obisk domačih turistov, Slovenijo pa veliko dela čaka, da bo s svojimi lepotami ponovno privabila tudi tuje turiste. 

Če smo s pomočjo bonov v preteklih 2 letih spoznavali Slovenijo, pa sosednja Hrvaška še vedno velja za najbolj zaželeno destinacijo poletnega dopusta za večino Slovencev. Marsikdo se sprašuje zakaj, saj zadnja leta niti cenovno ni več tako dostopna kot je bila morda nekaj časa nazaj.

Včasih je bil med Slovenci na Hrvaške zelo poznan tako imenovan “sindikalni turizem”. Veliko slovenskih podjetij je imelo na hrvaški obali svoje namestitvene kapacitete. Nekateri apartmaje, velikokrat pa tudi prikolice v različnih kampih. Očitno je tudi to ostalo v krvi Slovencem, saj se je v zadnjih letih izredno razvil trend dopustovanj v  mobilnih hiškah.

Če je zadnja leta veljalo, da se lahko za dopust odločite tudi iz danes na jutri in dobite ugodno “last minute” ponudbo, pa se trend ponudb v zadnjem hitu sedaj preoblikuje v tren rezervacije dopusta že v mesecu januarju ali februarju. In sodeč po letošnjem povpraševanju, ponudbe zadnjega hipa letos ne bo prav veliko na izbiro.

Sicer pa podatki za zadnje četrtletje leta 2021 kažejo, da je na vsaj eno turistično potovanje odšlo 537.000 prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več. Na vsaj enem zasebnem potovanju je bilo 29 % prebivalcev, na vsaj enem poslovnem pa 4 %. Število zasebnih potovanj je v primerjavi z istim obdobjem v letu 2020 naraslo; takrat je bilo opravljenih le 6 % zasebnih potovanj.

DELITE