Sežigalnica je nujna

Okoljski minister Andrej Vizjak se je že ob nastopu mandata zavzel za samozadostnost Slovenije na področju ravnanja z odpadki, za to pa so nujne domače zmogljivosti za termično obdelavo. Država je že povprašala občine, ali bi bile zainteresirane za objekt termične obdelave odpadkov na svojem območju, in kar nekaj jih je po navedbah okoljskega ministrstva izrazilo interes.
Industrija glasno opozarja na potrebo po vzpostavitvi dodatnih kapacitet za termično izrabo odpadkov v Sloveniji. K temu nas spodbujajo vse večje količine odpadkov in vse višje cene obdelave odpadkov v tujini.
Delovna skupina, ki je preučevala predloge lokacij za vzpostavitev termične obdelave odpadkov, je predstavnike petih zainteresiranih občin Jesenice, Kočevje, Ljubljana, Maribor in Ptuj. V Ljubljani bi sicer lahko gorivo iz odpadkov kurili v enem od blokov termoelektrarne-toplarne Energetike Ljubljana, v Mariboru pa bi sežigalnico postavili pri sortirnici na Teznu. Obema mestoma gre na roko dejstvo, da bi lahko sežig vezali na sistem daljinskega ogrevanja.
Med zainteresiranimi podjetij je tudi Saubermacher, ki bi odpadke termično obdelovali na Kidričevem.
Okoljevarsdtveniki sežgalnicam nasprotujejo in predlagajo, da bi se osredotočili na preprečevanje nastajanja odpadkov oziroma koncept zero waste. V Evropi je več kot 500 občin, ki so se že zavezale k takšnemu načinu delovanja. V občinah, ki so primerljive z Ljubljano, stopnje recikliranja odpadkov dosegajo tudi 80 ali 90 odstotkov.

DELITE