Kulturno ob kulturnem prazniku

V Kulturnem domu v Bistrici ob Dravi so se ob včerajšnjem kulturnem prazniku spomnili največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna in po dolgem času obiskovalcem ponudili nekaj kulturnih užitkov. Gre sicer za tradicionalni dogodek, ki je sicer tudi osrednja ruška prireditev ob kulturnem prazniku, ki pa v lanskem letu zaradi epidemioloških razmer ni bila izpeljala. Po dveh letih premora je prireditev vendarle napovedala vrnitev v neke bolj normalne in tudi kulturi bolj prijazne čase.

Končno se je zgodilo, so si sinoči mislili tako nastopajoči, kot obiskovalci. Dolgo je namreč v Bistrici ob Dravi vladala umetniška praznina, ki je bila posledica zaostrenih epidemioloških razmer. In čeprav tudi ob slovenskem kulturnem prazniku ni šlo brez mask, preverjanja pogoja PCT in medosebne razdalje, je na odru Kulturnega doma končno izgledalo vse po starem. Bogat kulturni program s katerim so se v Bistrici ob Dravi tudi letos spomnili največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, je znova spomnil na čase, ko koronavirus ni omejeval kulturnih dejavnosti.

Na prireditvi so nastopili člani KUD Svoboda, otroška folklorna skupina Koreninice, folklorna skupina Korenine, Bistriške frajle, Pubeci s klejti ter Ženska vokalna skupina Kalipso. Večer ljubiteljske kulture je tako dokazal, da zanimanje za kulturo v občini Rušah obstaja, hkrati pa je v oči bodlo dejstvo, da je bilo mladih le za vzorec. In čeprav so v Rušah z delovanjem društev zadovoljni, bi si želeli, da bi v svoje vrste pridobili nekaj svežih moči.

Osrednja kulturna slovesnost Občine Ruše je bila sicer priložnost tudi za prav poseben dogodek. Monika Ferš, ki je za Občino Ruše sodelovala v projektu Slovenija kvačka, je županji Urški Repolusk predala kvačkani občinski grb, ki je nastal v okviru projekta. Za kvačkano umetnino, ki bo odslej krasila pisarno ruške županje, je avtorica porabila okoli 100 delovnih ur.

Tako kot je bila omembe vredna celotna prireditev, s katero so umetniki dokazali, da je lahko prav kultura tista, ki nas bo popeljala v neke bolj normalne čase. Seveda z upanjem, da se ruškim kulturnikom uresniči želja, da bi se jim pridružilo več mladih ljubiteljev kulture.

DELITE