Koliko Mariborčanov zaradi stigme ne bo zaprosilo za energetske vavčerje?

V Listi za pravičnost in razvoj so mnenja, da je format energetskih vavčerjev popolnoma zgrešena naložba. Predsednik stranke in opozicijski mestni svetnik Stojan Auer pa poleg neučinkovitosti razdeljevanja občinskega denarja za energetsko krizo opozarja tudi na stigmo, s katero se morajo posamezniki soočiti ob vnovčenju vavčerjev. Po drugi strani kritizira tudi kadrovski cunami v več občinskih podjetjih, katere položnice grejo v nasprotju z obljubami mestne oblasti v nebo.

Socialno šibkejši prebivalci občine Maribor lahko od 1. marca zaprosijo za pomoč občine pri plačilu stroškov za energijo. Vlog je doslej nekaj sto, kar je manj od pričakovanj, verjetno tudi zaradi dokazil, ki jih je treba priložiti.

Mestna občina Maribor je za t. i. program reševanja energetske revščine zagotovila 200.000 evrov proračunskih sredstev. Razdeljevanje je poverila Rdečemu križu Maribor in Nadškofijski Karitas Maribor.

V opozicijskih vrstah mestnega sveta so do takšnega načina razdeljevanja vavčerjev kritični, saj slednjih ne bodo dobili tisti najbolj ranljivi. Energetski vavčer v višini od 30 do 90 evrov lahko pridobijo mariborska gospodinjstva, katerih prihodki ne presegajo 680,56 evra na posameznega člana. Oddati pa morajo popolno vlogo z vrsto dokazil, med drugim odločbo centra za socialno delo, plačilno listo in kopijo potrdila z davčno številko.

Predlogu vodstvo občine ni prisluhnilo, ki je s tem sicer določenemu delu gospodinjstev morda rešil kurilno sezono, večje vprašanje pa je, koliko je tistih, ki bi dejansko vavčer potrebovali, a se zaradi stigme niso želeli javno izpostavljati.

DELITE