Kdaj bo Slovenija temeljito posodobila gasilsko infrastrukturo?

Od prvega dne požara na Krasu so na pomoč priskočili vsi, ki so lahko. Poleg poklicnih in prostovoljnih gasilcev, pomagajo tudi vojska in drugi prostovoljci. Nekateri prostovoljni gasilci so pri svoji odločitvi, da se bodo odpravili pomagati, srečevali z veliko ovirami. Stanje je namreč po vseh zbranih podatkih naravnost alarmantno.

Prebivalci ogroženih območij so gasilcem in ostalim službam sistema za zaščito in reševanje, ki sodelujejo v gašenju doslej največjega požara v zgodovini Slovenije, zelo hvaležni. Kako pa zagotoviti boljšo protipožarno varnost?

Požar se krči in širi že četrto noč zapored, predvsem ponoči je bilo izjemno naporno in stresno. Gorelo je, že od večera, na več lokacijah, pojavljala so se nova žarišča. Potrebnih je bilo veliko premikov enot, saj je obseg ogroženega območja ogromen. Kako pa je denimo Mestna občina Maribor pripravljena na morebitne naravne katastrofe v severovzhodnem delu Slovenije?

Premier Robert Golob je včeraj napovedal, da bo vlada za prostovoljne gasilce, ki so v času takšnih intervencij v resnici na dopustu, uredili finančno nadomestilo. Za jesen pa je napovedal spremembe zakona o gasilstvu.

Ker so v obširnem požaru na pomoč priskočila letala in helikopterji iz sosednjih držav, so v vladi sklenili da se v prihodnjem letu načrtuje precejšnja okrepitev gasilskih zmogljivosti gašenja iz zraka. Slovenija je namreč v preteklosti znatna sredstva vlagala v vojaško infrastrukturo, gasilsko pa malodane zanemarila, kar se v tem obdobju še kako pozna in to žal v negativnem smislu.

DELITE