Kako bomo ravnali z odpadki?

Primerno ravnanje z odpadki bo ob vse bolj poudarjenih zelenih politikah, v prihodnosti še toliko bolj pomembno. Kar nekaj ekoloških katastrof v zadnjem času, pa tudi večni problemi s tem, kam odpadke odložiti pa kažejo, da v Sloveniji še vedno ne vemo, kako učinkovito ravnati z odpadki. Dejstvo je, da teh ne bo vsako leto manj, zato je potrebno oblikovati strategijo ravnanja z odpadki.

Enako kot po vsem svetu tudi pri nas količina odpadkov narašča. V povprečju ustvarimo v Sloveniji nekaj več kot 8 milijonov ton odpadkov na leto, od tega več kot milijon ton komunalnih, kar znese 495 kilogramov na prebivalca. Med komunalnimi odpadki je za 6.700 ton nevarnih komunalnih odpadkov, vendar nam uspeva to količino zmanjševati.
Največ odpadkov še vedno nastaja v gradbeništvu. Gradbenih odpadkov in zemeljskih izkopov je tako okoli 60 odstotkov.

Večina komunalnih odpadkov je v preteklosti končala na odlagališčih. S spremembo zakonodaje, političnimi instrumenti in vzpostavitvijo centrov za ravnanje s komunalnimi odpadki, sta delež ločeno zbranih odpadkov in stopnja recikliranja pričela naraščati.
Nekatere odpadke, ki jih ni mogoče reciklirati ali predelati, je mogoče tudi termično obdelati ter s tem proizvajati tudi toplotno energijo. A v Sloveniji lahko tako obdelamo le slabo petino odpadkov.

Na ministrstvu za okolje tako pripravljajo programe, ki bodo usklajeni z evropskimi smernicami in določajo hierarhijo ukrepov pri ravnanju z odpadki.
Za učinkovito in lažjo izpeljavo vseh teh procesov je sicer nujno, da odpadke pravilno ločujemo že na mestu njihovega nastanka, pri ravnanju z odpadki pa se poleg okoljskega vidika upošteva tudi ekonomska upravičenost procesov.

DELITE