Evropa postala žarišče izbruha koronavirusa

Da bi zajezila širjenje okužb z novim koronavirusom, je Nemčija danes ob 8. uri deloma zaprla meje z Dansko, Francijo, Luksemburgom, Avstrijo in Švico. Kot je pojasnil notranji minister Horst Seehofer, bodo čez mejo spuščali le ljudi, ki imajo za potovanje nujen razlog, meje so odprte za promet blaga in delovne migrante, prav tako se lahko domov vrnejo vsi Nemci in tuji državljani z dovoljenjem za bivanje v Nemčiji. Na mejah so za nedoločen čas spet uvedli mejni nadzor.
Tudi francoske oblasti so sporočile, da so razmere glede koronavirusa “zelo zaskrbljujoče” in se “poslabšujejo zelo hitro.” V Franciji so po zadnjih podatkih potrdili 5423 primerov okužb, umrlo je 127 ljudi. Število primerov se vsake tri dni podvoji. Kot je poudaril vodja francoskega inštituta za javno zdravje Jerome Salomon želijo opozoriti, da so nekateri bolniki na intenzivni negi in da jih je več sto.
V Avstriji bodo od danes zaprte vse trgovine, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Restavracije bodo lahko delovale le omejeno, v torek pa jih bodo popolnoma zaprli. Podobno kot pred tem v Italiji in Španiji bodo močno omejili gibanje ljudi na prostem. Domove bodo lahko zapustili samo, če bodo morali na delo, po nujnih nakupih ali na pomoč drugim.
V Italiji so do zdaj potrdili 24.747 okužb in 1809 smrtnih žrtev, bolnišnice po državi, predvsem v Lombardiji, so na robu zmogljivosti. Italijanski premier Giuseppe Conte je napovedal, da je vlada pripravljena na novo intervencijo, ko bo to potrebno.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je včeraj pozvala države članice Unije, naj zaščitijo javno zdravje in tudi med epidemijo koronavirusa ohranijo delovanje enotnega trga. Ob tem je poudarila, da bo v Bruslju predstavila predlog za enotne varnostne ukrepe na mejah.

DELITE