Akutne težave rešujejo, kako pa naprej?

V domovih za starejše so, zaradi visokega povišanja števila okužb z omikronom, že sprejeli strožje epidemiološke ukrepe. V večini podravskih socialno varstvenih zavodov so tako omejili obiske svojcev na minimum, določeni domovi pa so zaradi novih primerov okužb že zaprli svoja vrata za obiskovalce. Akutnim težavam so za enkrat kos, bojijo pa se številnih negativnih učinkov po samem zaključku epidemije.
Eksponentna rast okužb z različico novega koronavirusa omikron je povzročila organizacijske in kadrovske težave v podravskih domovih za starejše. V večini slednjih so v sled epidemiološkega stanja v državi že prepovedali vse obisike, prav tako so prilagojeni protokoli vstopa in izstopa v posamezne enote socialno-varstvenih zavodov.
V praktično vseh enotah domov za starejše so v primerjavi s prejšnjimi valovi okužb bolje pripravljeni, kljub temu pa organizacijo dela sproti prilagajajo.
V prvih dveh valovih je bila največja mortaliteta zaradi covida prav med stanovalci socialno varstvenih zavodov. V nadaljevanju so se te številke bistevno znižale in to predvsem na račun visoke precepljenosti tako oskrbovancev kot tudi zaposlenih.
Za enkrat se vsi vpleteni deležniki ubadajo z reševanjem akutnih problematik, a ob enem se že porajajo vprašanja o srednje oz. dolgoročnih posledicah že dve leti trajajoče epidemije.

DELITE