Vse več ljudi brez osebnega zdravnika

V Sloveniji je po oceni Zavoda za zdravstveno zavarovanje trenutno 131.000 prebivalce, kljub temu, da plačujejo zdravstveno zavarovanje brez osebnega zdravnika. Po ocenah zavoda bi trenutno potrebovali 200, po EU povprečju pa 300 zdravnikov. Tudi v Mariboru stanje na področju pomanjkanja družinskih zdravnikov ni bistveno drugačno.

V Sloveniji je interes za poklic družinskega zdravnika izjemno slab. Zadnji razpis specializacij za zdravnik je za področje družinske medicine ponujal 70 mest, prijav je bilo le 15.

Družinski zdravniki ves čas opozarjajo, da je v njihovem delu absolutno preveč administracije in je njihovo delo posvečeno izpolnjevanju tisoč in enega obrazca, ne pa pacientu.

Med rešitvami, ki se omenjajo za povečanje števila družinskih zdravnikov v primarnem zdravstvu je povečanje vpisa na Medicinsko fakulteto, primerno plačilo, uvoz tujega kadra, … Izzivi v katere bo moral ugrizniti tudi novi zdravstveni minister.

Med ukrepi, ki bi mladim delo družinskega zdravnika približali je tudi uvajanje ultrazvoka v družinske ambulante. Med predlogi pa so tudi manjši kirurški posegi, nekatere sicer družinski zdravniki že počnejo a bi tega bilo lahko več.

DELITE