Tobak ogroža tudi okolje

Zaradi tobačne industrije vsako leto umre več kot osem milijonov ljudi, je ob današnjem Svetovnem dnevu brez tobaka sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Večino okoljskih stroškov nosijo države z nizkimi in srednjimi dohodki, kjer se voda in kmetijska zemljišča uporabljajo za gojenje tobačnih rastlin namesto za pridelavo hrane.

Vsako leto 31. maja obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki je letos posvečen škodljivim vplivom tobaka na okolje in poteka pod geslom »Tobak ogroža tudi okolje«. Namen tokratne kampanje je ozaveščanje o vplivu tobaka na okolje, od pridelave, proizvodnje in distribucije do vseh odpadkov, ki nastanejo.

Ocena Svetovne zdravstvene organizacije je, da je na svetu več kot 1 milijarda ljudi, ki kadi in da je v svetu na leto 8 milijonov smrti zaradi posledic uporabe tobaka.

Med letoma 2016 in 2020 se je odstotek kadilcev v odrasli populaciji znižal, potem ko smo približno dve desetletji prej beležili bolj ali manj konstanten odstotek kadilcev, približno četrtino. V letu 2021 je kadil vsak peti odrasli prebivalec Slovenije.

Glavni cilji Strategije za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030 je tudi zmanjšati deleže mladostnikov, ki kadijo tobak vsaj enkrat na teden ali pogosteje.

Podatki za svet kažejo, da vsi kadilci na svetu v enem letu pokadijo 6 bilijonov cigaret, od tega 4,5 bilijona cigaretnih ogorkov konča v naravi. Vsak cigaretni ogorek vsebuje okrog 1000 strupenih snovi, od tega 70 rakotvornih. Vpliv tobačne industrije in njihovih izdelkov na okolje pa je pogosto spregledan, čeprav gre za obsežen in naraščajoč problem, ki povečuje nepotrebni pritisk na že tako omejene vire in krhke ekosisteme našega planeta.

DELITE