Stiska v Podravju se povečuje

Revščina je z mnogimi obrazi še vedno del življenja velikega števila ljudi v Sloveniji, še posebej v Mariboru. Minimalne plače in najnižje pokojnine ne zadostujejo za dostojno preživetje, celo za osnovne življenjske potrebe ne. Kar težko je verjeti, da pod pragom tveganja revščine živi vsak osmi prebivalec Slovenije. To so posamezniki in družine, starejši in otroci, ki vsak dan nosijo težko breme pomanjkanja in se soočajo z globokimi stiskami.

Leta 2019 je bila stopnja tveganja revščine v Sloveniji 12-odstotna, v Podravju pa 16,2-odstotna. Pod pragom tveganja revščine je živelo kar 243.000 ljudi, od tega največ prav v Podravju, in sicer 52.000.

Vse več je tudi energetske revščine. Slednja je večinoma tesno povezana z nizkimi prihodki ljudi, torej je stanje slabše v vzhodni Sloveniji. V letu 2019 niso zmogli zagotavljati primerno toplega doma trije odstotki vseh slovenskih gospodinjstev, v Podravju 4-odstotki. Da bi ublažili posledice, so ljudem omogočili mestni energetski vavčer.

Medtem ko je bilo v letu 2019 materialno prikrajšanih oseb na nivoju države 174.000, za regijo z daleč najslabšo situacijo velja Podravje, kjer je bilo materialno prikrajšanih 34.000 ali 10,5 odstotka prebivalcev. Tudi Evropa je v znak večje ogroženosti ponudila več pomoči.
Rdeči križ Slovenije izvaja obširen program neposredne pomoči s številnimi prostovoljci, ki delujejo v razvejeni mreži območnih združenj in krajevnih organizacij Rdečega križa po Sloveniji. V skladu z možnostmi zagotavljamo pomoč v hrani, higienskih pripomočkih, obleki, obutvi in nastanitveni opremi.

ako lahko tisti, ki imajo več in živijo bolje pomagajo omiliti stisko vsaj v enem od nekaj tisoč domov širom Slovenije. Saj nepredvidljivost časa, v katerem živimo, ne zagotavlja, da se na strani šibkih znajdejo tudi tisti, ki so danes preskrbljeni.

DELITE