Stanovanjska zakonodaja se spreminja

Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona. Spremembe se delijo na 2 dela. En del se nanaša na področje upravljanja, tukaj so predvidene številne manjše spremembe. Drugi del pa se nanaša na najemna razmerja, kjer je med ključnimi spremembami uskladitev neprofitnih najemnin. Te se namreč niso uskladile že več kot 13 let.
Pristojno ministrstvo je prisluhnilo predlogom. Neprofitna najemnina bi se tako postopno, v obdobju treh let, povišala za 33 odstotkov. Predlog zakona predvideva uskladitev vrednosti točke iz obstoječe vrednosti 2,63 evra na novo vrednost 3,50 evra.
Spremembe, ki so zajete v predlogu bodo, vsaj malo olajšale dostopnst do stanovanj, predvsem mlajšim, starejšim in drugim ranljivim skupinam prebivalstva.
Tako v Mariboru kot tudi na Ptuju pa zaznavajo pomanjkanje tako neprofitnih stanovanj, kot tudi zasebnih nepremičnin za najem. Statistika tako na lokalni kot nacionalni ravni prikazuje številna prazna stanovanja.
Koliko je dejansko praznih stanovanj je težko oceniti. Saj so v statistiki zajeta tudi tista stanovanja, ki so oddana na črno ali pa tista, za katera lastniki nimajo interesa za oddajo nepremičnine, ali zaradi previsokih davkov ali pa, ker se enostavno nočejo ukvarjati z najemniki.
In ravno iz naštetih razlogov je ena izmed sprememb stanvanjske zakonodaje tudi uvedba javne najemne službe, ki bi opravljala vlogo povezovalca in izvajalca storitev med najemnikom in najemodajalcem v celotnem procesu upravljanja z najemnim stanovanjem. Gre tako za novo obliko pomoči države zlasti za mlade in mlade družine ter druge socialno ranljive oz. stanovanjsko prikrajšane skupine prebivalstva.

DELITE