Rez potomke najstarejše trte

Na Ptujskem gradu so danes opravili tradicionalno rez 28 let stare potomke najstarejše trte na svetu. Prvo rez je opravila županja Nuška Gajšek, nato mestni viničar Andrej Rebernišek in ostali gostje. Hkrati so podelili cepljenke potomke najstarejše trte z Lenta, ter predstavili nov letnik vina CIVIS – protokolarnega vina Mestne občine Ptuj.

Rez vinske trte je osnovno zimsko opravilo vinogradnikov od katerega je v veliki meri odvisna rodnost in obremenitev trte, s tem tudi kakovost grozdja in vina. Splošno mnenje je, da je vinski letnik v največji meri odvisen od kakovostne rezi. Posebno je potrebno biti pozoren na zdravje trte, na rast trte, torej na njeno življenjsko kondicijo in seveda tudi na to, da se s tem doseže čim večjo kakovost in da trta ne gre v preveliko rodnost.

Na današnjem dogodku so podelili tudi cepljenke druge potomke najstarejše trte z Lenta, ki so jih prejeli 8. ptujska vinska kraljica ter kletarja iz Društva vinogradnikov in sadjarjev Osrednje Slovenske gorice. Hkrati pa so en cepič posadili tudi k obstoječi, 28 let stari potomki.

Mestni viničar pa ob skrbi za potomko najstarejše trte skrbi tudi za mestni vinograd na grajskem griču, ki je bil zasajen spomladi 1996 s sorto renski rizling. Vino iz ptujskega mestnega vinograda, imenovano CIVIC, ki v latinščini pomeni meščan že leta uporabljajo v protokolarne namene.

DELITE