Revitalizacija železničarske kolonije

Vodstvena garnitura Mestne občine Maribor je obiskala MČ Magdalena, kjer se srečujejo predvsem z problematikami na komunalnem področju. Po besedah predsednika mestne četrti Jožefa Graha si prizadevajo za ureditev številnih dotrajanih cest, predvsem Preradovičeve ulice. Prioriteta pa je ureditev tako imenovane železničarske kolonije, ki ji občina z dodatnimi finančnimi vlaganji povrniti nekdanji blišč in ugled.

Železničarska kolonija je naziv za stanovanjsko kolonijo, ki se nahaja v Mestni četrti Magdalena v Mariboru. Velja za je najstarejše delavsko naselje v Sloveniji, ki je pomenila pionirski pristop v Sloveniji pri reševanju bivanjskih razmer proletariata. Prav tako je mariborska posebnost in edinstven kulturnozgodovinski in etnološki spomenik.

Železničarska kolonija je danes zaščitena kot kulturni spomenik in ima svoj ureditveni načrt, v okviru katerega je izdelana projektna dokumentacija za obnovo vzorčne hiše. Ureditveni načrtu določa, da bi bilo potrebno ohraniti del stare in nove kolonije z infrastrukturnimi objekti, ulični raster z drevoredi, vrtovi in zunanjo obliko stavb.

MOM bo po besedah njenega podžupana Sama Petra Medveda aktivno pristopila k revitalizaciji delno zapuščenega območja, saj je po razpadu nekdanje Jugoslavije njeno vzdrževanje in urejanje pa je začelo postopoma pešati.

Stanje na terenu je danes nekoliko drugačno. Po sprejetju Jazbinškovega stanovanjskega zakona v letu 1991, so prebivalci kolonije začeli množično kupovati posamezna stanovanja. Zaradi drage vzorčne obnove, nesistematičnega sofinanciranja obnove spomeniških objektov in nerešenih zemljiško-knjižnih zadev pa so se prebivalci lotili obnove hiš po svoje- torej povsem mimo smernic.

Po ocenah podžupana gre za dolgoročen projekt, podobno tistemu na območju nekdanjega MTT-ja v Melju. Načrtovanje idej je zadeva trenutnega mandata, razvoj in revitalizacija najstarejšega delavskega naselja v Sloveniji pa tistih v srednjeročni prihodnosti.

DELITE