Rešen problem arheologije z zamudo

Na Ptuju želijo postaviti arheološki depo odprtega tipa kot funkcionalni objekt, ki bo služil hranjenju, varovanju in obdelovanju arheološke dediščine in bo hkrati sodobno razstavišče, ki bo s svojo vsebino nudil edukacijo vsem kategorijam obiskovalcev. In čeprav bi ga morali kmalu otvoriti se tekom projektiranja pojavljajo številne težave, zaradi katere bodo investicijo prestavili.

Ptuj se ponaša z bogato kulturno dediščino, a je žal, velik del tega bogastva skrit pred očmi javnosti in zaklenjen v depojih. Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož je že od leta 2011 brez prostorov za stalno arheološko zbirko, ki se ponaša s statusom zbirke nacionalnega pomena, ter obsega kar 500.000 različnih eksponatov.

Na Ptuju hranijo arheološko zbirko, ki ni pomembna le za Ptuj, ampak je izrednega pomena tudi za Slovenijo in Evropo. Zaradi obsežnosti projekta, so se odločili, da bomo problematiko začeli reševati fazno.

Kot je znano, sta bila arheološka zbirka in arheološki oddelek leta 2011 deložirana iz prostorov Dominikanskega samostana v prostore na Muzejskem trgu 2. Od tedaj muzej nima primernega arheološkega razstavišča in depojskih prostorov za arheološko dediščino.

V začetku leta 2020 se je porušil objekt na naslovu Muzejski trg 2b (nekdanja polnilnica Kmetijskega kombinata). V nadaljevanju je predvidena rušitev utilitarnih lop, naslonjenih na del obzidja, ki zapira dvorišče Dominikanskega samostana. Ker v tem trenutku ne kaže, da bi lahko kmalu prišli do celostne rešitve, akterji želijo razmere reševati fazno. In čeprav bi projekt že morali realizirati, beležijo velike zaostanke.

Tako bodo v prihodnjem letu postavili arheološki depo odprtega tipa kot funkcionalni objekt, ki bo služil hranjenju, varovanju in obdelovanju arheološke dediščine in bo hkrati sodobno razstavišče, ki bo s svojo vsebino nudil edukacijo vsem kategorijam obiskovalcev.

DELITE