Plačilna disciplina se v zadnjih letih izboljšuje, kako pa bo prihodnje leto?

V hudi gospodarski krizi, ko podjetja nimajo denarja za kritje osnovnih stroškov se povečujejo tudi neplačane davščine. A kljub krizi, prirast dolžnikov ni velik. Odgovorni na finančni upravi to pripisujejo protikoronskim ukrepom, ki so omilili pogoje za uveljavljanje odloga dolga oziroma obročnega odplačevanja, ki ga koristi v povprečju 5 krat več podjetij kot pred krizo.

Na tem svetu sta le dve gotovi stvari: smrt in davki, je znameniti citat Benjamina Franklina. Za večino državljanov in podjetij v Sloveniji to tudi velja. Ne pa tudi za skoraj tisoč podjetij v Podravju, ki se že nekaj časa uspešno izogibajo plačilu davkov in insolventnemu postopku.

Na finančni izpostavi Maribor so v oktobru beležili 1.498 dolžnikov fizičnih oseb, ki so dolgovala skoraj 59 milijonov. 139 je bilo fizičnih oseb z dejavnostjo, ki so skupaj dolgovale 4 milijone 360 tisoč . Pravnih oseb pa je bilo 630, njihov skupni dolg pa je bil večji od 54 milijonov 430 tisoč evrov.  Na Ptuju je dolžnikov precej manj Na območju finančne uprave Ptuj je bilo pravnih dolžnikov 105.

Plačilna disciplina pa se z leti izboljšuje. Tako v Mariboru kot na Ptuju so z leti beležili manjše število dolžnikov, pa tudi dolg se je krčil.

Epidemija bistveno ni vplivala na poplačilo davkov, saj je država s številnimi ukrepi zajezila najhuje, a kljub temu tako na Ptuju kot v Mariboru v naslednjem letu pričakujejo povečanje števila dolžnikov.

DELITE