Maribor potrebuje program obravnave oseb z demenco

Mestni svetnik Bernard Memon je na zadnji seji mestnega sveta Mestne občine Maribor podal pobudo, da občina aktivneje pristopi k realizaciji Osnutka programa celostne obravnave oseb z demenco. Slednjega je občina prejela s strani Društva za pomoč pri demenci Spominčica Maribor že leta 2016, a od takrat naprej na tem področju ni bilo zaznati večjih premikov. Zato Memon predlaga, da pristojni več pozornosti namenijo tem ranljivim skupinam, kar je nenazadnje zapisano tudi v koalicijski pogodbi Mestne občine Maribor.

Demenca je skupek simptomov in znakov, ki se pojavljajo pri bolniku in so lahko posledica različnih bolezni. Za njo so značilne motnje spomina, osiromašeno mišljenje ter prizadetost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti. Število oseb z demenco pa narašča, saj ljudje živimo dlje in populacija  postaja vse bolj starajoča se družba.

Trenutno je po podatkih v Sloveniji več deset tisoč ljudi, ki trpijo za demenco, število pa naj bi se podvojilo do leta 2035, ob Maribor ni izjema.

Občina bi zato k problematiki demence morala pristopiti celostno, torej da se v čim večjem številu vključijo vse pristojne zdravstvene službe na domu obolelega. 

Celostna obravnava oseb z demenco je zapisana tudi v koalicijski pogodbi MOM in bi jo morali vsi deležniki tudi spoštovati. Memon ob tem zatrjuje, da ima zagotovila župana Saše Arsenoviča k izboljšavam na tem področju.

Ena izmed preteklih študij je pokazala, da je v Sloveniji še vedno ugotovljenih in diagnosticiranih le 50% starejših oseb, ki imajo demenco. Pomemben podatek je tudi, da je v Sloveniji delež starejših prebivalcev, ki živijo sami 34,4%. Zato so takšni in podobni osnutki celostne obravnave dementnih posameznikov še veliko bolj pomembni, kot se jih zaveda povprečen občan mesta Maribor.

DELITE