Ključni izzivi vzhodne kohezijske regije

Na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko se je z otvoritvijo ploščadi oz- t.i. žepnega Parka Feri pričel posvet o izzivih razvoja kohezijske regije Vzhodna Slovenija. Na njem so različni deležniki lokalnega in državnega nivoja razpravljali o ključnih investicijah in usmeritvah za bolj skladen razvoj vzhodnega dela Slovenije.

Mestna občina Maribor je v zadnjem mandate 2018-2022 naredila velik preboj na področju investicijskega ciklusa, praktično vse večje naložbe so bile sofinancirane iz resornih ministrstev ali različnih evropskih kohezijskih skladov. Ključna problematika pa ostaja, kako pridobiti več visoko kvalificiranega kadra, oz. kako ga predvsem v Sloveniji zadržati.

V novi finančni perspektivi bodo znatna sredstva namenjena univerzam, pr item mariborska univerza ni izjema. Njen rektor dr. Zdravko Kačič je napovedal, da so prejemanje sredstev razdelili na tri večje sklope in sicer umeščanje raziskovalne opreme velikih vrednosti, vzpostavitev novega raziskovalnega inštituta in realizacija večjih infrastrukturnih projektov, med katere zagotov spada sanacija t.i. trojčka fakultet na Koroški cesti, ki je glede na trenutne potrebe bistveno premajhen.

Vzhodno kohezijsko regijo čaka še kar nekaj izzivov, da bo vsaj približno dosegala standarde zahodne kohezije. Lokalne skupnosti so zavezane k pripravi projektov iz. Projektne dokumentacije, na državnih odločevalcih pa da več pozornosti namenijo manj razvitim področjem.

DELITE