Kako zaustaviti beg možganov v Sloveniji?

Migracije so v današnjem času vse bolj pogostejša tema, pa naj gre za stalne, ali dnevne, bodisi delovne ali izobraževalne. Vedno bolj se poudarja dejstvo, da Slovenija vsako leto bolj izgublja visokokvalificirano delovno silo, ki se zaradi boljših pogojev odločijo za selitev v tujino.

Po predvidevanjih direktorja mariborskega zavoda za zaposlovanje Bernarda Memona, pa v Sloveniji ne bodo ustavili bega možganov v tujino, v kolikor ne bo prišlo do korenitih sprememb na področju obdavčitve dela in štipendijsko politiko za deficitarne poklice.

Študentsko delo v svojem osnovnem namenu mladim predstavlja prvi vir zaslužka, a Memon opozarja, da ta oblika dela ne zagotavlja standardov trajnega zaposlovanja,
Veliko je namreč posameznikov, ki preko študentskega servisa delajo nekaj let, ob sklenitvi rednega delovnega razmerja pa se jim ves čas opravljenega dela ne šteje v t.i. pokojninsko dobo.

Beg možganov danes torej pojmujemo že kot utečeno obliko migracije, ob tem pa se že marsikdo sprašuje kakšne posledice bo Sloveniji prinesla ena najpogostejših migracij, selitev mladih in visoko izobraženih iz manj razvitih v bolj razvite družbe.

Sloveniji bo v prihodnje zagotovo v interesu beg možganov postopoma spreminjati v kroženje možganov, pri čimer bi mladi prepotrebne izkušnje nabirali v tujini in se z pridobljenimi znanji vrnili nazaj v domovino.

DELITE