Kako do učinkovite integracije priseljencev?

Evropska unija od svoji članic, med njimi tudi od Slovenije, zahteva čim bolj učinkovito integracijo priseljencev iz tretjega sveta v lokalne skupnosti. Podravska regija pri tem ni izjema, kjer pod okriljem Evropske unije že deluje projekt Embracin. Namenjem pa je uveljavljanju dobrih praks na področju boljšega sprejema tako delovnih migrantov, kot tudi prosilcev za azil, v lokalna okolja.
Slovenija že 4 leto sodeluje pri projektu Embracin, katerega cilj je vključevanje prebivalcev tretjega sveta v države članice EU. Končni cilj pa bo povečati število občin, ki bodo podpisale Memorandum o soglasju za promocijo in vključitev določenega modela.
Odnos do migrantov, tako ekonomskih kot tudi prosilcev za azil, je bil v preteklosti v Mariboru velikokrat izredno negativen. Slednjega je manj zaslediti v prestolnici, po čemer bi se morali zgledovati tudi v drugem največjem mestu v državi.
Veliko migrantom je bila, kljub številnim populističnim prepričanjem o islamizaciji države, Slovenija zgolj postajanka v boljši jutri. Zato je na mestu vprašanje, kaj ljudem z dodano vrednostjo ponuditi, da bi tukaj tudi ostali?
Kot odgovor zloveščim praksam omejevanja mora organizirana civilna družba več postoriti za krepitev svojih dejavnosti in ozaveščanj, ki pa niso nekaj novega, saj segajo že v leta nekdanje skupne države.
Migracij pa bo v bližnji in tudi daljni prihodnosti vse več, zato bo potrebno najti celovite rešitve na področju integracije priseljencev, v izogib ponovnim probelmatikam sprejetja v družbo, ki so v razvitih parlamentarnih demokracijah, s katerimi se Slovenci radi primerjamo, nekaj samoumevnega.

DELITE