Kaj vemo o akutnem hepatitisu pri otrocih

V zadnjih dneh so po Evropi in v ZDA obravnavali več primerov hepatitisa neznanega izvora pri otrocih. Infektologinja Mojca Matičič je dejala, da v Sloveniji za zdaj še nismo obravnavali primera, pri enem pa gre za sum, vendar še čakajo na izsledke preiskav. 

Vse se je začelo 31. marca letos, ko so škotske zdravstvene oblasti britanski agenciji za varnost sporočile, da so v treh tednih v marcu zabeležili pet primerov težjega poteka hepatitisa nepojasnjenega vzroka.  Do sedaj pa še vedno ni jasno, kaj povzroča bolezen. Možnosti je več.

Adenovirusi so sicer v naravi krožeči virusi, ki povzročajo blage okužbe dihal in prebavil , ki jih po navadi prebolimo brez težav in teh okužb niti ne zdravimo.

V 75 odstotkih primerov so dokazali prisotnost adenovirusa podtip F41, v zgolj 16 odstotkih pa je bil dokazan covid-19. Ali je adenovirus povzročitelj, še ne vedo. 

Natančno so pregledali simptome in znake bolezni, od 81 podrobno analiziranih otrok jih je 60 imelo zlatenico, ostali so imeli samo nenormalne teste z aoceno delovanja jeter. Ob zlatenici so tudi skorj vsi otroci bruhali, 45 otrok je imelo drisko in samo 25 jih je imelo povišano telesno temperaturo.

Zaenkrat epidemiološke povezave med primeri niso našli, WHO in ECDC pa za zdaj nista izdala nobenih navodil za posebne ukrepe ob tej bolezni. Na pojav bolezni je pripravljena tudi slovenska stroka, staršem pa svetujejo, naj bodo pozorni na nekatere simptome oziroma znake, ki bi lahko pomenili, da gre za to bolezen. Pri tem izpostavljajo predvsem bruhanje, zlatenico (rumenkasto obarvanost kože in beločnic, zelo svetlo blato, temen urin). Ob tem poudarjajo, da ni nobenega razloga za paniko, saj je slovenska stroka dobro pripravljena.

DELITE