Kaj je prinesla stavka šolnikov?

Več kot 40.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je s splošno stavko opozorilo na neustrezno vrednotenje dela. Šole in vrtci so bili zaprti, na fakultetah ni bilo pedagoškega in raziskovalnega procesa. Za najmlajše, katerih starši niso  imeli druge možnosti, je bilo organizirano nujno varstvo. Sviz je stavkajoče, ki so sicer stavkali na delovnem mestu, pozval, naj pet minut pred dvanajsto odidejo na dvorišča, pred šole, vrtce in zavode in obrnejo hrbet kot simbolično gesto skupnega izražanja nezadovoljstva.

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) opozarjajo, da odgovorno delo zaposlenih ni ustrezno ovrednoteno. Postavili so osem stavkovnih zahtev s poudarkom na dvigu plač v spodnji tretjini plačne lestvice in plačilu povečanih delovnih obremenitev, pa tudi na ovrednotenju tveganj za zdravje v času epidemije covida-19 za vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju. Kot poudarjajo v Svizu, niso sklicali enodnevne stavke, ampak je to stavka do izpolnitve stavkovnih zahtev.

Stavkali so tudi člani Sindikata delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki deluje v nemogočih razmerah. Najbolj na udaru pa so zagotovo tehnično osebje in predvsem čistilke oz. čistilci.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec stavko obžaluje. V torek je napovedala, da bodo sindikati še v tem tednu dobili povabilo na pogovore o vsebinah, ki neposredno ne zadevajo sistemskih vsebin plačnega sistema.

Glavni stavkovni odbor se bo predvidoma spet sestal v ponedeljek in odločal o nadaljevanju aktivnosti. Večjih premikov pa vseeno ni pričakovati, glede na to da se je vlada zavezala, da pred volitvami ne bo neodgovorno sprejemala dodatnih sistemskih obremenitev javnih financ.

DELITE