Industrija srečanj na kolenih

Podjetja iz različnih segmentov industrije srečanj so v težkem položaju. Mnogi poudarjajo, da je  situacija resnično kritična. Koncertni organizatorji Slovenije ocenjujejo, da je lani odpadlo prek 1250 glasbenih prireditev, kar pomeni upad prihodkov v višini okrog 110 milijonov evrov. Podjetja v panogi so od 12. marca 2020 do danes brez omembe vrednih prihodkov iz dejavnosti, situacija pa se v tem trenutku samo še slabša.

Zbornica industrije sejmov in srečanj pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) bije plat zvona. Pomoč države je nujna za preživetje okoli polovice podjetij v panogi, ki je izrednega pomena za družbo, gospodarstvo in tudi promocijo države.

Podjetja iz dejavnosti industrije sejmov in srečanj so tako lani zabeležila v povprečju 61-odstotni padec prometa glede na leto 2019, letos pa glede na 2019 predvidevajo 63-odstotno zmanjšanje. V zadnjem mesecu dni je bilo odpovedanih več kot 300 dogodkov za november in december.

Velik del industrije sejmov in srečanj je bil po izbruhu epidemije covida-19 več kot 14 mesecev povsem zaprt. Medtem ko so koncerti in druge javne stoječe prireditve prepovedani, so za dovoljene dogodke predpisane omejitve, kot so varnostna razdalja, PCT-pogoj in enosmerno gibanje na sejmih.

Vlada industriji sejmov in srečanj že od pomladi obljublja posebno pomoč, ki pa je še ni, čeprav je to panogo kot posebej prizadeto izpostavila tudi Evropska komisija.

Iz panoge medtem odhajajo kadri z visoko specializiranimi znanji. Po podatkih zbornice se je obseg kadrov zmanjšal za 26 odstotkov v letu 2020 glede na 2019, letos pa se odliv nadaljuje, tako da bo glede na leto 2019 v industriji 30 odstotkov manj kadrov.

DELITE