Gasilci ostali brez dodatka

Nekateri javni uslužbenci, ki so med epidemijo najbolj izpostavljeni nevarnosti okužbe ali čezmerno obremenjeni, še niso dobili dodatkov k plači, ki jih je obljubila vlada. Eni med njimi so tudi poklicni gasilci, ki do danes niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki ga določa 39. člen Kolektivne pogodbe za javni sektor.
Kljub temu, da so bili gasilci v vladnem dokumentu, ki določa kriterije za razdelitev sredstev za financiranje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije, ob policistih in vojakih izrecno zavedeni kot bolj izpostavljen poklic dodatko niso prejeli. K temu naj bi botrovalo mnenje Komisije za razlago kolektivne pogodbe ter nejasna in zavajajoča mnenja Ministrstva za javno upravo ter stališče županov Združenih mestnih občin slovenije.
Razlike v različnih interpretacijah izračunov je več kot polovica, medtem ko bi po kolektivni pogodbi morali zagotoviti 80 tisoč evrov, je po drugem izračunu ta številka za 55 tisoč evrov manjša.
A dogovor ni dokončen, saj pogajanja še potekajo.
V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije tako pozivajo delodajalce, da se ravnajo v skladu z veljavno in jasno določbo 39. člena kolektivne pogodbe in vsem zaposlenim za vse ure opravljene delovne priznajo in obračunajo dodatek za nevarnost in posebne obremenitve v višini 65 % urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca, za čas izvoza na katerokoli intervencijo pa še dodatnih, do 35 % urne postavke.

DELITE