Zavrnitev vloge povzroča velike težave

DSO Ptuj je predlani izbran za institucijo socialnega varstva, ki izvaja projekt Sodobna oskrba starejših. Vlogo za podaljšanje izvajanja programa so naslovili na resorno ministrstvo, a pri tem niso bili uspešni. Zato se poraja vprašanje kako bodo zagotovili zadostna sredstva za nemoteno izvajanje projekta tudi v prihodnje.

V letu 2020 je bil Dom upokojencev Ptuj skupaj s partnerji na javnem razpisu za izbor operacij »Preoblikovanje obstoječih mrež ter vstop novih izvajalcev za nudenje skupnostnih storitev in programov za starejše v kohezijski regiji vzhodna Slovenija« izbran za izvedbo projekta, ki so ga poimenovali Sodobna oskrba starejših (SOS).

Kljub temu pa si v ptujskem domu za starejše želijo še kakovostnejših storitev za najranljivejše skupine, med katere spadajo tudi bolniki z demenco. Za slednje pa je po vseh mednarodnih študijah dokazano, da je oskrba strokovnjakov v domačem okolju najboljša rešitev, tako za potek bolezni, kot razbremenitev svojcev.

Projekt financira EU in sicer Evropski socialni sklad v obsegu 80% in 20% Republika Slovenija iz proračuna. Vrednost celotnega projekta, ki poteka do 30.6. 2022, je 2.633.289,57 EUR.

Zakon o dolgotrajni oskrbi je sprejet že nekaj mesecev, v veljavo pa vstopa šele čez nekaj let. Zato se že mnogi socialno varstveni zavodi sprašujejo, kaj jih čaka do tistega roka uvedbe zakona. Ker je kljub vlogi Doma upokojencev Ptuj za nadaljevanje izvajanja projekta ta bila zavrnjena, so pristojni predstavili dosežke in rešitve financiranja storitev po izteku projekta pod okriljem lokalnih skupnosti.

DELITE