Pravočasno odkrivanje bolezni ledvic

Kronična ledvična bolezen je težko obolenje, s katerim se danes bori kar deset odstotkov svetovnega prebivalstva. Tudi v Sloveniji je obolenje precej pogosto, prisotno je namreč tako kot v svetu pri vsakem desetem odraslem človeku oziroma pri več kot 180.000 odraslih ljudi, več kot 2000 pa zaradi odpovedi ledvic potrebuje zdravljenje z dializo ali presaditev ledvice.

Cilj letošnjega svetovnega dneva ledvic, pod geslom Spoznaj svoje ledvice je aktivno iskanje ledvičnih bolnikov. V Slovenskem nefrološkem društvu ocenjujejo, da 90 odstotkov bolnikov niti ne ve, da imajo težave z ledvicami. Kronična ledvična bolezen namreč spada med tako imenovane tihe ubijalce.

Kronična ledvična bolezen je vedno bolj pogosta, saj so čedalje bolj pogoste tudi bolezni, ki jo povzročajo.

Do leta 2040 naj bi okvara ledvic postala peti najpogostejši vzrok smrti. Pri kronični ledvični bolezni gre za postopno poslabševanje ledvičnega delovanja in običajno imajo bolniki vrsto let zelo malo vidnih težav. Zato je glavna stvar, da se te bolnike aktivno išče.

V Slovenskem nefrološkem društvu opominjajo na pomen preiskav za preverjanje stanja ledvic, še posebej pri osebah, ki imajo povečano tveganje za ledvične bolezni.

Pri kronični bolezni ledvic lahko veliko naredi bolnik sam, s spremembo življenjskega sloga, zdravniki pa pomagajo z zdravili. Kronične ledvične bolezni se ne more pozdraviti, lahko pa se upočasni njeno napredovanje.

Zdravniki pri tem vedno znova ponavljajo sila preprosta navodila, sinhronizirana z zdravim načinom življenja, ki pa lahko izrazito pripomorejo k zmanjšanju tveganja za nastanek ledvične pa tudi prenekatere druge bolezni; torej redna telesna dejavnost, redno preverjanje ravni sladkorja v krvi, redno merjenje krvnega tlaka , zdrava prehrana, uživanje manj slane in mastne hrane, zadostna količina dnevno popite tekočine ter prenehanje kajenja.

DELITE