V pričakovanju nove okoljske zakonodaje

V Centru za ravnanje z odpadki Gajke letno prevzamejo 25 tisoč ton odpadkov z območja spodnjega Podravja in občine Duplek. Med temi je blizu devet tisoč ton mešanih komunalnih odpadkov in kakih 2600 ton embalaže. Blizu 40 odsottkov zbrane embalaže ostaja neprevzete, zato se dušijo v presežnih količinah odpadkov. Po dolgih mesecih čakanja pa je ministrstvo zanje končno našlo rešitev.
Slovenski smetarji že dalj časa opozarjajo, da sistem ravnanja z odpadki, kot ga ima Slovenija vzpostavljenega, ne deluje. Večina zbirnih centrov, začasnih skladišč in odlagališč se duši v presežnih količinah odpadkov.
Po večmesečnih pogajanjih so si lahko v zbirnih centrih oddahnili, saj je država našla rešitev z interventnim zakonom.
Tudi v Gajkah sedaj čistijo še lanske zaloge nakopičene embalaže.
Sistem trgovanja z odpadki se je začel pogrezati, ko so tuje države, med njimi tudi sosednja Madžarska, za odpadke zaprle meje. Lokalni smetarji, ki opravljajo javno gospodarsko službo po terenu in pri gospodinjstvih zbirajo odpadke, so se znašli v položaju, da se jim na zbirnih centrih in ob odlagališčih kopičijo gore smeti, za katere ne vedo, kam z njimi. Tako na ministrstvu za okolje napovedujejo spremenjeno zakonodajo, ki bi sistemsko uredila to področje.
Reševanje te problematike je nujno, saj je odpadna embalaža frakcija, ki je hitro gorljiva. Kot poudarja Hodnik obstaja velika možnost, da se pri večjem kopičenju, kaj zgodi. Podobno kot z odpadno embalažo so težave tudi z odpadnimi nagrobnimi svečami.

DELITE