Polovica služb namenjena tujcem

V zadnjem letu so več kot pol novih služb pri nas dobili tujci. Natančneje, število delovno aktivnih državljanov Slovenije se je povečalo za 9556, število delovno aktivnih tujih državljanov pa za 10.189. Število delovno aktivnih tujcev se je v enem letu povečalo za 9,3 odstotka, število delovno aktivnih državljanov Slovenije pa za 1,2 odstotka. V rubriki Regionalna vizija smo raziskovali, zakaj delodajalci množično zaposlujejo tujce in čemu kadra ne najdejo v Sloveniji.

V letu 2021 so pri Zavodu zaznali velik porast vlog na področju zaposlovanja tujcev, trend naraščanja pa se nadaljuje tudi v začetku leta 2022. V letu 2021 so skupaj prejeli 52.281 vlog za delovna dovoljenja in soglasij za enotno dovoljenje, to pomeni, da so presegli število vlog iz leta 2019, ko je bil obseg zaposlovanja tujcev največji. Največ tujcev je zaposlenih v dejavnosti, za katera je izdano največ soglasij in delovnih dovoljenj, to pomeni, da gre večinoma za delovna mesta na terenu in pod težjimi delovnimi pogoji, za katera je težje najti kandidate med domačimi iskalci zaposlitve

Zaradi številnih investicij je bilo največje povpraševanje po delavcih v sektorju gradbeništva, nekoliko manj pa v gostinstvu. Za ta dela generalno ni zanimanj, problem so slabši delovni pogoji, pa tudi neodzivnost šolskega sistema. Voda na mlin gospodarstvu pa ni niti demografska slika.

Ker si želijo, da bi delodajalci imeli manj težav pri postopkih pridobivanja tuje delovne sile in bi bili bolje seznanjeni s celotnim postopkom zaposlovanja tujcev, načrtujejo, da takoj, ko bodo epidemične razmere dopuščale, skupaj z drugimi deležniki organizirajo posebne posvete.

DELITE