Delodajalci zadovoljni s podaljšanjem ukrepa čakanja na delo doma

Peti protikoronski sveženj prinaša podaljšanje čakanja na delo za vse panoge, izjema so le proračunski uporabniki, ter ponovno izplačilo temeljnega dohodka samozaposlenim in mikropodjetjem, ki so imeli padec dohodka zaradi covida-19. Za zaposlene ureja nadomestilo plače za čas karantene ali varstvo otroka v karanteni, ki se s 50 % viša na 80 % plače.
V združenju delodajalcev so z odločitvijo zadovoljni, saj se ukrep čakanja na delo podaljša do konca leta, ne glede na panogo
Veseli so, da so znotraj skupine Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), na kateri so usklajevali predlog petega protikoronskega zakona uspeli prepričati vlado, da pri protikooronskih zakonih ne gre za špekulacije posameznih podjetij, ki bi interventne ukrepe izkoriščali, ampak da gre za pomoč, ki jo resnično potrebujejo.
Številna podjetja so primorana izkoriščati ukrepe, da bi lahko na trgu sploh preživela in ne bi odpuščala zaposlenih.
Tudi denarna sredstva ne morejo koristiti, saj garancijska shema v praksi ne funkcionira.
Delodajalci so pričakovali, da bo vlada glede na obete in razmere zaradi epidemije covida-19 zamrznila rast minimalnih plač, saj je vsak dvig trenutno zanje nesprejemljiv. Nezadovoljen je tudi z neurejenostjo dela na daljavo, ki je v času epidemije pridobilo na veljavi, vendar pa bi moralo biti urejeno na delodajalcem in zaposlenim bolj prijazen način. Po njihovo bi morali razmeram prilagoditi tudi razporejanje dopusta in delovnega časa, da bi delodajalcem olajšali delo.

DELITE